instagram reklam verme 1 - Instagram Hizmetleri
olgunmedya
Tarih: 10 Nisan 2023 Pazartesi Kategori: Instagram 0 Yorum

Instagram Reklam Verme

Teknolojik gelişmeler hız kazandıkça beraberinde birçok değişiklik de gelmektedir. Bu değişikliklerden bir tanesi de şüphesiz pazarlama faaliyetleridir. Sosyal medya pazarlaması son dönemlerde pek çok kurum ve kuruluşun önem verdiği kavramlardan bir tanesidir. Bu önem şüphesiz insanların Instagram, Twitter, Facebook ve daha buna benzer pek çok platforma ilgi göstermesinden kaynaklanmaktadır. İnsanlar artık günlerinin hiç de azımsanmayacak bir bölümünü sosyal medya platformlarında gezerek geçirmektedir.

Haliyle bu durum işletmeler için bir fırsat niteliği taşımaktadır. Instagram reklamları, işletmeler için ya da kendi çapında faaliyetlerini sürdüren bireyler için oldukça etkili bir pazarlama kanalıdır. Peki Instagram reklam verme nasıl olur, etkili bir yol mudur? 

2020 yıl sonu verilerine göre aktif olarak Instagram kullananların sayısı 1,5 milyar düzeyine yaklaşmış durumdadır. Avrupa ülkelerinin toplam nüfusundan bile fazla olan bu sayı Instagram’ın ne kadar etkili ve ses getirecek bir platform olduğunun bir göstergesidir. Instagram üzerinde yapılan bir araştırmanın sonuçlarına göre ise Instagram kullanıcılarının yaklaşık yüzde 70’lik bir kısmı Instagram’da mutlaka en az bir markayı takip ediyor.

Bu durum da Instagram’ın pazarlama faaliyetleri için doğru bir mecra olduğunun kanıtıdır. Yine aynı araştırmanın bir başka sonucuna göre ise Instagram kullanıcılarının yüzde 80’lik bir kısmı mutlaka bir işletmeyi takip ediyor. Buna ek olarak bu kullanıcıların 200 milyonu aşkını ise her gün aktif bir şekilde işletme profillerini ziyaret ediyor. 

İletişime geçmek için Tıklayın

Instagram üzerinde yapılan bu araştırmalar Facebook ile kıyaslandığında Instagram’ın Facebook’a oranla 10 kat daha etkili bir pazar kanalı olduğunu ortaya çıkarmıştır. Kullanıcıların en az yüzde 60’lık kesimi Instagram sayesinde yani Instagram reklamları aracılığıyla yeni ürünler hakkında bilgi sahibi olmaktadır.

Aktif olarak Instagram kullanıcılarına bakıldığında bu kullanıcıların yarısından fazlasının yeni ürünleri Instagram sayesinde duydukları ve bu kesimin ise en az yarısının söz konusu ürünleri satın aldıkları ifade edilmiştir. Peki Instagram reklam verme konusunda dikkat edilecek hususlar nelerdir, hedefleme seçenekleri nasıl belirlenmelidir? Instagram Kapanan Hesap Açma

Öncelikle Instagram’da nasıl reklam vereceğinizi bilmeniz önemlidir. Eğer bu konuda bir bilgi sahibi değilseniz ve daha önceden de böyle bir deneyiminiz olmamış ise Olgun Medya aracılığıyla tüm bu sürece ilişkin yardım alabilirsiniz. Olgun Medya hesap yönetimine dair size her hususta etkili bir hizmet sunacaktır.

Reklam verirken öncelikle doğru reklam modelini seçmeye özen göstermelisiniz. Zaten reklam vermenin ilk adımını da bu oluşturmaktadır. Başarılı bir reklam feedbacki almak istiyorsanız doğru modeli seçmeniz oldukça belirleyici olacaktır. Instagram’da sunulan reklam modelleri şu şekildedir:

Erişim

Trafik

Uygulama İndirme

Marka Tanınırlığı

Etkileşim

Video Görüntüleme

Potansiyel Müşteri Edinme

Geri Dönüşüm

Trafik hedefli reklamlar ile Instagram reklamlarını web sitesine ya da APK’ya çekmenin en etkili yollarından biridir. Bu kampanya modelini seçmeniz durumunda Facebook Ad Manager üzerinde anlık sonuçlar ve tıklamalar görünecektir. Etkileşim hedefli kampanyalar ise etkileşime geçmeyi hedeflediğiniz kitlenin artırılması için önemlidir. Eğer etkileşim oranınızın artmasını istiyorsanız tercih edebileceğiniz bir modeldir. Bu modeli; gönderi etkileşimi, sayfa beğenisi, teklif alımları ve etkinlik yanıtları gibi farklı amaçlar için tercih edebilirsiniz. 

Potansiyel müşteri edinme kampanyası ise adından anlaşılabileceği gibi yeni müşteriler edinmek için seçebileceğiniz bir modeldir. Bu modeli seçebilmek için bir form oluşturmanız gerekecektir. Bu formda kullanıcılardan talep edeceğiniz bilgiler yer alacaktır. Örneğin; ad, soy ad, elektronik posta ve telefon numarası gibi bilgiler.

Potansiyel müşteri edinme modeli kullanıcılar ile doğrudan bir iletişime geçmenin en etkili yollarından bir tanesidir. Son olarak geri dönüşüm modelinden bahsetmek gerekirse bu model bir hedef doğrultusunda reklam vermenize olanak tanımaktadır. Bu modelde Instagram reklamlarınızın ulaşma ihtimali daha yüksek kişilere göstererek daha etkili sonuçlara ulaşmak amaçlanır. 

İletişime geçmek için Tıklayın

Kısacası Instagram reklam verme o kadar da kolay bir iş değildir. Daha etkili sonuçlar elde etmek, profesyonel bir destek almak çok daha etkili sonuçlar getirecektir. Öncelikle hedef kitlenin ve kampanya modelinin doğru bir şekilde belirlenmesi çok önemlidir. Bu adımlar doğru bir şekilde yapılmaz ise reklamlardan istenilen dönüt alınamayacaktır. Bu durum da hem zaman hem de maliyet kaybı anlamına gelmektedir.